Haber

Haber Güncellemeleri

2017 YILI EMLAK VE ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ 1 MART İTİBARİ İLE BAŞLIYOR

2017 yılı vergi takvimine göre emlak ve çevre temizlik vergisi1 mart 2017 tarihinde başlayıp 31 mayıs 2017 tarihinde sona erecek.

Gayrimenkuller için geçerli olan emlak ve çevre temizlik vergisinin ilk taksit dönemi haftaya 1 mart tarihi itibari ile başlıyor.İlk taksit mart nisan mayis aylarında ödenebilecek.Aynı dönemde aynı merciye ödenen emlak ve çevre temizlik vergisinde farklılık bulunabiliyor.Emlak vergisi konut işyeri arsa ve arazi için ödenirken çevre ve temizlik vergisi sadece konut ve iş yeri için ödeniyor arsa ve araziler için çevre temizlik vergisi ödenmiyor.

Bir konutun veya iş yerinin kullanılmaması veya boş bulunması durumunda çevre ve temizlik vergisi ödenmezken,gayrimenkullerin kullanılmaması durumunda emlak vergisi ödeniyor,ancak bunun için ilgili belediye bildirimde bulunulması gerekiyor.

Emlak ve çevre temizlik vergisi gayrimenkulun bağlı bulunduğu il yada ilçe belediyesinde ödeniyor.Belediyeye gitmeye vakti olmayanlar için bazı belediyelerin e-belediye sistemi ile vergi borcunu internet üzerinden ödeyebilecek,ancak günümüzde henüz bu sisteme geçmemiş belediyeler bulunuyor bu nendenle  e-belediye sistemi nin teyid edilmesi gerekiyor.